Kolonoskopija je pretraga debelog crijeva, a obavlja se savitljivim kolonoskopom. Pretraga se poduzima pri pojavi krvi u stolici, sumnji na upalu (kolitis, ulcerozni kolitis i/ili Crohn-ova bolest) ili rak u debelom crijevu, nejasnim bolovima u trbuhu ili kod nekih drugih indikacija.
Pregled treba učiniti kod svake relativno naglo nastale promjene ritma pražnjenja crijeva, pojave razdoblja zatvora koji se izmjenjuju sa pojavom proljeva, neobjašnjivom boli u trbuhu, pojavi krvi u stolici ili nakon stolice. Kolonoskopija se preporuča u svih starijih od pedeset godina sa podacima o raku debelog crijeva u obitelji, preporuča se i kao preventivni pregled iznad pedesete godine života, zbog povećane učestalosti karcinom debelog crijeva u zrelijoj životnoj dobi.
Tijekom pretrage može se uzeti uzorak tkiva za analizu (biopsiju). Taj postupak je bezbolan. Polipi crijeva se ambulantno odstranjuju jedino ako su maleni i na uskoj bazi.Odluka o odstranjenju polipa ambulantno ovisi isključivo o procijeni liječnika koji radi kolonoskopiju. Uzimanje uzorka i polipektomija su bezbolni postupci.
Vaš će Vam liječnik odmah priopćiti nalaz pri pregledu, a ako je uzimana biopsija za patohistološku analizu, rezultat ćete dobiti za nekoliko dana.
Priprema za kolonoskopiju – detaljno čišćenje debelog crijeva je ključno za uspjeh pregleda.
-
Kolonoskop se u debelo crijevo uvodi kroz anus. Na vrhu tanke savitljive
ve cijevi nalazi se izvor svjetla i kamera
- Prikaz čistog debelog crijeva što omogućava detaljnu analizu sluznice.
- Sloj stolice u debelom crijevu otežava finu analizu sluznice debelog crijeva.
- Slika pokazuje kako stolica u crijevu otežava pregled i finu analizu sluznice .
- Polip na sluznici debelog crijeva veličine 4-5 mm.
- Veliki tumor u debelom crijevu za kojeg, bez biospije i patološke analize ne možemo reći da li je maligan ili benigan.
- Veliki rak debelog crijeva koji dijelom zatvara otvor debelog crijeva.
- Veliki unutarnji hemoroidi