


Prostata se pregledava prstolikom transrektalnom ultrazvučnom sondom koja se uvodi u rektum. Izravni dodir sonde visoke rezolucije i prostate omogućuje preciznu analizu.
Točno se prikazuju konture prostate u sve tri dimenzije. Iz te tri dimenzije može se točno odrediti volumen (masa) prostate što ima određeni utjecaj na planiranje daljeg dijagnostčkog postupka i liječenja.
Finom analizom ultrazvučne strukture prostate moguće je dijagnosticirati neoplazme, adenome, apscese, difuzne upale, ciste i kalcifikate.
Adenom prostate pojavljuje se u prednjem dijelu prostate, u tkz. zoni tranzicije . Njegova ultrazvučna tekstura je različita, od izrazito hipoehogene do hiperehogene s kalcifikatima ili s cističkim formacijama.
Karcinom prostate (rak prostate)je po svojoj ultrazvučnoj strukturi dosta jasno definiran, ali treba naglasiti da se konačna na dijagnoza postavlja integracijom
- digitorektalnog nalaza
- nalaza transrektalnog ultrazvuka- trus
- nalaza PSA u krvi
- određivanjem PSAD (gustoće PSA -omjer izme|u serumske koncentracije PSA i precizno određene mase odnosno volumena prostate)
- nalaza ultrazvukom ciljane histološke biopsije prostate.
Ostale tvorbe u prostati mogu biti ciste i apscesi. U diferencijalnoj dijagnozi prema neoplazmi osim ultrazvučne teksture važna je
- klinička slika
- digitorektalni nalaz
- ostali laboratorijski nalazi
- ciljana punkcija radi bakteriološke analize
Difuzna upala prostate prikazuje se kao povećana prostata s brojnim hipoehogenim sitnim područjima. Naravno treba uzeti u obzir kliničku sliku, digitorektalni nalaz i laboratorijske nalaze.
Intervencije pod kontrolom transrektalnog ultrazvuka – trus
- dijagnostičke:
citološke punkcije i histološke biopsije. Idikacija za dijagnostičku punkciju postavlja se na osnovi sumljivog nalaza digitorektalnog pregleda i/ili transrektalnog ultrazvuka prostate, povišene vrijesnosti PSA u serumu i povišenog PSAD. Ciljanom punkcijom može se uzeti materijal i za bakteriološku analizu.
Citološke punkcije često daju neadekvatan materijal. Puno bolji uzorci tkiva prostate dobiju se biopsijom kojom se uzima nekoliko cilindara tkiva prostate.
Punkcije (biopsija) se mogu raditi tako da igla prodire u prostatu transperienalno i transrektalno.
Transperinealni prsitup punkciji prostate zahtijeva dobru lokalnu anesteziju , dosta je neugodan za bolesnika, rizik infekcije je mali, a i preciznost punkcije je manja zbog duljeg puta koji igla mora proći..
Transrektalni pristup biospiji prostate je puno ugodniji za bolesnika, punkcija je skoro bezbolna, veća je preciznost, nije potrebna lokalna anestazija. Rizik infekcije je nešto veći te se priproceduralnu primjenjuje antibiotska profilaksa. Komplikacije transrektalne punkcije su često manja kravrenja u mokraćnim putovima koja najčešće ne zahtijevaju nikakvo liječenje.
- terapijske:
pod kontrolom transrektalnog ultrazvuka moguće je bezbolno drenirati ciste i apscese prostate.