


Prostata je organ nedostupan potpunom pregledu uobičajenim metodama.
- digitorektalni pregled obično opisuje samo stražnji dio prostate koji je dostupan palpaciji.
- Intravenozna urografija opisuje samo konture prostate i konture mokraćnog mjehura.
- CT i NMR daju korisne informacije o prostati, ali nisu lako dostupne metode i vrlo su skupe.
Ne treba zanemariti i značajnu dozu zračenja koju bolesnik dobije kod pregleda CT-om.
Određivanje ostatne količine urina u mokraćnom mjehuru (rezidualni urin) scintigrafskom tehnikom povezano je s davanjem intravenozne injekcije, zahtijeva skupu opremu, skupi radioaktivni izotop, a cijeli postupak traje relativno dugo.
Ultrazvuk mokraćnog mjehura i prostate prostate preko trbuha
Mokraćni mjehur pregledava se s uobičajenom ultrazvučnom sondom za trbuha. Nužno je da mokraćni mjehur bude što puniji ( što može biti neugodno) jer se jedino na taj način može dobro analizirati.
Precizno se mogu analizirati konture i divertikli mokračnog mjehura, debljinu i slojeve stijenke, tumore i njihov prodor u stijenku mjehura.
Uz točnost od 1 ml može se odrediti se odrediti volumen ostatne mokraće.
Prikaz prostate prostate transvezikalno opisuje konture, veličinu i teksturu prostate, posebno onoga dijela koji prominira prema mokraćnom mjehuru. Precizna naliza stražnjih dijelova prostate, mjesta gdje se najčšće javlja karcinom , nije uvijek moguća. Nije moguće točno izmeriti sve tri dimenzije, a poslijedično niti izračunati točan volumen (masu) prostate.
Prikaz sjemenih mjehurića ultrazvukom preko trbuha je također dosta neprecizan.
Iz navedenog može se zaključiti da transvezikalni ultrazvuk daje korisne informacije samo o mokraćnom mjehuru. Radi analize prostate i sjemenih mjehurića treba uraditi transrektalni ultrazvuk – TRUS.